Jdi na obsah Jdi na menu
 

Veřejná služba

 

Veřejnou službu zavedl P. Nečas ( z ODS) v roce 2009,  když pracoval jako ministr práce a sociálních věci v Topolánkově vládě.. Veřejná služba se týkala občanů, kteří pobírali dávky v hmotné nouzi. Pokud tito lidé zadarmo odpracovali 20 hodin měsíčně, obdrželi od státu místo existenčního minima ve výši 2 020,- Kč měsíčně minimum životní, které činilo 3 126,- Kč za měsíc.
Ministr práce J. Drábek z TOP veřejnou službu rozšířil na další nezaměstnané. Od ledna roku 2012 musí nezaměstnaný evidovaný déle jak dva měsíce na úřadu práce zadarmo odpracovat až 20 hodin týdně v rámci tzv. veřejné služby. Pokud nezaměstnaný odmítne veřejnou službu, zahájí s ním úřad práce správní řízení a vyřadí ho na půl roku z evidence z důvodu maření součinnosti.Vyřazením z evidence ztrácí nezaměstnaný nárok na podporu v nezaměstnanosti či dávky v hmotné nouzi. Práce zadarmo v rámci veřejné služby je vykonávaná pro obce, občanská sdružení, školská či zdravotnická zařízení, církve a charitativní organizace.V této rubrice naleznete články a reakce na veřejnou službu..
 
 

Příspěvky

Výzva: stěžujte si na veřejnou službu u ombusmana i u politiků

22. 9. 2017

Stížnosti posílejte poslancům, senátorům, ministryni práce a sociálních věcí M. Marksové (ČSSD) i předsedovi vlády B. Sobotkovi (ČSSD). Velmi by mohla pomoci také kancelář veřejného ochránce práv. Kontakt na ombusmana najdete zde:

https://www.ochrance.cz/

 

Veřejná služba je od února 2017 obnovena

3. 2. 2017

Od února 2017 vstupuje v platnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, která znovuzavádí veřejnou službu. Pokud občan, který pobírá životní minimum 3 410,- Kč déle než 6 měsíců, odmítne zadarmo odpracovat 20 h, sníží se mu dávka na minimum existenční ve výši 2 200,- Kč. Pokud občan odpracuje zadarmo 30 hodin měsíčně, dostane 4 015,- Kč.

Veřejná služba v této podobě je stejně protiústavní jako ta za exministra práce J. Drabka (TOP 9) a exministra práce Nečase (ODS). Občanům se při odmítnutí pracovat zadarmo snižují dávky – jedná se o vydírání a porušení zákazu nucených prací. Za práci nenáleží mzda – je porušeno právo na odměnu za práci. Určitou novinkou je, že úřady práce nebudou mít povinnost veřejnou službu zprostředkovat tak, jak to činily za J. Drábka. Pokud si občan veřejnou službu nenajde sám, budou mu sníženy dávky. Občané tedy budou obcházet růžné subjekty a nabízet svoji pracovní sílu zadarmo. To je hrubá urážka lidské důstojnosti.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 3

Jak hlasovali poslanci o veřejné službě v září 2016

13. 9. 2016

Zde se můžete podívat, jak hlasovali poslanci o novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, která znovu zavádí veřejnou službu:

http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=64044

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 0

Poslanecká sněmovna schválila znovuobnovení nucených prací ( tzv.veřejná služba)

12. 9. 2016

7. 9. 2016 schválila poslanecká sněmovna senátní návrh zákona o pomoci v hmotné nouzi, který obnovuje nucené práce (tzv. veřejnou službu). Jak probíhalo 3. - tedy závěrečného čtení - ve sněmovně, si můžete přečíst zde:

http://www.psp.cz/eknih/2013ps/stenprot/049schuz/s049035.htm

O zákonu hlasovalo 166 poslankyň a poslanců, pro návrh zákona bylo 89, proti zákonu 13, zbytek - tedy 64 - se zdrželi  hlasování.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 0

Poslanci jednají o znovuzavedení nucených prací (veřejná služba)

7. 9. 2016

V září 2016 by měla poslanecká sněmovna ve 3. čtení hlasovat o novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, která znovuzavádí veřejnou službu. S historií a s obsahem zákona se můžete seznámit zde:

https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=156

V září 2016 by měla poslanecká sněmovna ve 3. čtení hlasovat o novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, která znovuzavádí veřejnou službu. S historií a s obsahem zákona se můžete seznámit zde:

Návrh zákona předložilo několik senátorů z ODS a ze strany Severočeši v prosinci 2013. Sobotkova vláda k němu zaujala neutrální (!) stanovisko v r. 2015. V roce 2016 začala zákon projednávat poslanecká sněmovna.  Zákon v tichosti prošel legislativním procesem až do 3. čtení a hlasovali pro něj senátoři a poslanci ze všech politických stran včetně ČSSD a KSČM a to bez ohledu na nález Ústavního soudu, který konstatoval, že za vykonanou práci má být vyplacena mzda.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 0

Senát a poslanecká sněmovna usilují o obnovení veřejné služby

24. 2. 2015

Poslanecká sněmovna v současné době projednává senátorskou novelu zákona o pomoci hmotné nouzi, která počítá s obnovením veřejné služby. Návrh zákona si můžete přečíst zde: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=156&CT1=0

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 0

ASN protestuje proti obnovení veřejné služby

21. 2. 2014

Na konci listopadu 2013 předložila skupina senátorů návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi. Předkladateli novely zákona jsou: Jaroslav Zeman (ODS), Jaroslav Doubrava (Severočeši), Pavel Lebeda (bez stranické příslušnosti), Marta Bayerová (KSČM), Miroslav Krejča (bez stranické příslušnosti) a Alena Dernerová (bez stranické příslušnosti). Návrh zákona má za cíl upravit institut veřejné služby a vrátit jej do stavu, v jakém byl do konce roku 2011.

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 2

Nucené práce u našich slovenských sousedů

2. 12. 2013

Slovenská republika chce zavést opatření, dle kterého budou muset občané povinně odpracovat 32 hodin měsíčně, pokud budou chtít dávky v hmotné nouzi. Více si můžete přečíst zde:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/320544-davku-v-hmotne-nouzi-bude-nutne-na-slovensku-odpracovat.html

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 0

Jak se domoci odškodnění za odmítnutí či výkon veřejné služby

6. 8. 2013

Jak se domoci odškodnění za výkon veřejné služby, kterou zavedl exministr práce J. Drábek (strana TOP 09 a Starostové), si můžete přečíst zde:

http://www.bulletin-advokacie.cz/dusledky-zruseni-povinne-verejne-sluzby-ustavnim-soudem

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 2

I. Řápková z ODS usiluje o obnovení veřejné služby

10. 6. 2013

Poslankyně I Řápková z ODS společně se svými stranickými kolegy předkládá vládě novelu zákona o veřejné službě.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Veřejná služba | Komentářů: 1