Jdi na obsah Jdi na menu
 

Poradna

Ekonomická situace země spolu s asociální politikou vlády přivádí do existenčních potíží nebo přímo kritických životních situací stále více našich občanů. Lidé poškození krizí i vládou čelí mnohdy také nekorektním postupům úředníků poštvaných vládní propagandou, kteří se snaží upřít našim občanům i zbývající zákonem zaručená práva. Proto přinášíme seznam míst, kde se občané mohou o své situaci poradit, případně kde si mohou stěžovat na konkrétní postup úřadů. Odkazy budeme průběžně doplňovat.

 

Seznam občanských poraden sdružených v Asociaci občanských poraden:

 

www.obcanskeporadny.cz/component/option,com_poradny/Itemid,8/view,poradny/

 

Zde je možné poradit se prakticky o všech otázkách.


 

Call centrum MPSV:

www.mpsv.cz/cs/2848

(v tomto případě jde ovšem o centrum v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí a podle toho je třeba k poskytnutým informacím přistupovat, jedná se o úřední výklad předpisů).

 


 

Ombudsman (veřejný ochránce práv) může pomoci, pokud jste byli poškozeni úředním rozhodováním, což se týká také činnosti úřadů práce a orgánů, které rozhodují o finanční pomoci:

www.ochrance.cz/kontakt/

 


 

 

Zde je možné se ptát na řešení problémů, které vznikají lidem bez práce v souvislosti s jejich situací, zejména ve vztahu k úřadům.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

je tu drahota,platy nizky a lidi si tu zavidej

(erN, 26. 3. 2014 15:34)

čechacci sebou vzdycky nechali dobre manipulovat,ostatne tech 40 let komousu je toho dukazem,jak si mysleli,ze jsou "in":))) a tvrde ten svuj vychod spinavej hajili a branili a kdokoliv proti tomu neco rekl,tak sel sedet,ostatne uplne stejna situace je dnes,kdyz si cesi myslej,ze cesky vyrobky jsou kvalitnejsi a levnejsi,nadavaj opet na zapad a eu,opak je pravdou a tyhle lidi timhle tvrzenim zase podporujou degesaky a omezujou sami sebe,.......proste ta mentalita je porad stejne ujeta a silena jako tu bylo vzdycky ps nikdo mi nebude rikat a tvrdit jake vyrobky a potraviny mam kupovat-tp je spatnycesky jablka stojeje stejne jako banany,melouny,cesky platy jsou mensi nez na zapade,cesky potraviny jsou drazsi nez ty na zapade----------tady je proste neco spatne:)))),vcera jsem byl mimochodem v hodpode a bylo mi na bliti z tech zavistivych cechacku,jak tam jen pomlouvali ostatni cechcy a resili kdo a kolik bere a za co,proste hodnotili neco co se jich netykalo,ublizeny,nedobry,zavistivy lidi,ktery maj v sobe jen zlo nic vic,takhle to vidim ja

Re: je tu drahota,platy nizky a lidi si tu zavidej

(Dobrá rada., 14. 11. 2016 22:50)

Tak se odstěhuj a nepruď tady!!!!..

změna termínu schůzky na ÚP

(martin, 17. 6. 2016 14:46)

Dobrý den,
mám domluvený termín schůzky na ÚP na určitý termín. Přišla mi ale SMS, že mám přijít v jiném termínu. Je moje povinnost to udělat nebo můžu přijít dle smluveného termínu? Teoreticky takovou SMS může poslat kdokoliv, když není dané konkrétní číslo, navíc bych spíš čekal e-mail nebo telefon. Já taky nemůžu poslat na ÚP zprávu, tak snad nemáme povinnosti jen my??? Neví někdo?

Re: změna termínu schůzky na ÚP

(R, 21. 6. 2016 17:07)

Já teda nevím, ale když jste nějaký termín podepsal a těžko prokážete, kdo tu SMS poslal, tak by měl být závazný ten podepsaný. Možná se jen snaží, abyste udělal nějakou chybu (nepřišel na podepsaný termín) a mohli Vás vyřadit z evidence. Já osobně bych jim teda telefonní číslo nedával (platí pro ty, kdo se teprve budou přihlašovat), tím bych se vyhnul všem těmto komplikacím a buzeracím z jejich strany.

minimalni mzda 8500 prinese vlnu chudych duchodcu, nizkou ziv uroven a nizkou koupeschonot

(ewew, 4. 3. 2014 9:26)

ti,kteří zamestnavaji za minimalmi mzdu vyrabi jen duchodce s hodne spatnou zivotni uroven a nizkou koupeschonost obyvatelstva,ktera se projevi krachem vseho ostatniho,kdyz lide nebudou mit penize,jak pracuji,tak duchodci,tak nebudou nic kupovat a cey financni trh pujde ve vysledku do haje,minimalni mzda 8500 je proste od statu nezodpovednost,nastesti uz tu neni top09 a ods,ale vlada,ktera tento problem chce resit a to nekompromisne vuci stupidnim argumentum ods a top 09,ze by vyssi minimalni mzda ty zamestnavatel polozila a ze by tgu byla vyssi n ezamestnanost :),prave naopak-byla by tu akorat lepsi zivotni uroven,duchodci by meli vice penez,vice by se utracelo,kupovalo a prodavalo a bylo by tu mene zlodeju,ktery si timto prichazeji na velke penize,vyssi minimalni mzda by zastavalia i vyplaceni penez bokem na ruku k oficialni nizke minimalni mzde 8500 a spousta lidi by zacalo pracovat,protoze by se jim to vyplatilo,je tu spoustu tech,ktery za takove penize proste nepracuji a ta vyssi minimalni mzda by byla motivace,ods a top 09 jen vytvarej cesty tem,ktery si chtej na tomhle zbohatnout a t ech je urcite mene nez tech,ktery pak budou mit na jejich ukor nizkou zivotni uroven,ktera se odrazi ve finale uplne na vsech i na tech,ktery si vydelali tim,ze tu nizkou zivotni uroven sem pritahli,,,,,,,,,ods a top09 to neni kapitalismus zadnej,kapitalismu je fer vuci pracujicim,ods a top09 to jsou komousi po cesku,ktery tropej hlouposti,staci se mi poslechnout lenku kohoutovou a vubec celkovy nazory ods a top09 jsou uplne nelogicky zcestny a pro stat a obcany nevyhodny komousky

Jednorázový přivýdělek bez ŽL

(Andrea, 8. 2. 2014 21:52)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - když budu nezaměstnaná a nebudu v evidenci ÚP (zdr. pojištění si budu platit sama), mohu "sama na sebe" jednorázově zorganizovat dopolední kurz (např. výrobu šperků) i bez ŽL? Jednalo by se jen o jednorázovou akci, kvůli které by se mi ŽL absolutně nevyplatil.
Mockrát děkuji

Dotaz

(Míla, 14. 3. 2012 20:24)

Dobrý den,
obec po mě požaduje, abych si odpracovala (nadpracovala) čas strávený na pohovoru. Stejně tak požadují i odpracování (podle nich zameškání) hodin za státní svátky. Prostě chtějí vytřískat maximum (20 hodin týdně).
Mohu se nějak bránit?

M.

dotaz pro veřejnou službu

(Helena, 7. 3. 2012 10:41)

Dobrý den je možné aby zaměstnanec který ma veřejnou službu na starosti nabízel ženám chlapské práce a to s krumpáčem a když se stal uraz vinou zaměstnance protože neupozornil a neposkytl ochranné pomůcky při kopáni kanalu ve škole kde byla nalíta kyselina a žena měla na pul tváři fleky s kyseliny tak to se nebere jak pracovní uraz? proč dělá rozdíli a nestřída lidi které pracuji v teple a některe musej dřit venku já dělam už pomalu 3 rokem veřejnou službu a znovu mnš vybrali nemám proti tomu námitky ja se práci nebojím ale at náš zaměstnanec nedělá rozdíly jsou lidé které jsou delši dobu nezaměstnaný a nejsou vybrané na veřejnou službu děkuji

Re: Dva konkrétní dotazy k veřejné práci a pár postřehů navíc

(ifka , 26. 2. 2012 19:40)

moderniobec.ihned.cz/c1-54337280-do-verejne-sluzby-stat-posle-vice-lidi-co-to-prinese-obcim
vit link-taky tam řeší prac.pom.
Prosím dejte vědet, jestli jste nafasoval mundur, at víme jak to vlastně je a jestli musíte i o víkendech makat.

Re: dotaz

(Vilém, 17. 2. 2012 20:23)

Dobrý den,
podle zákona teoreticky ano, nic tomu nebrání, v zákoně je prostě jen podmínka dvou měsíců v evidenci. Jako překážka připadají v úvahu jen vážné důvody, například nemoc.
Jednalo by se ale zcela zjevně o sprosťárnu, proto v takovém případě doporučuji také stížnost ombudsmanovi, protože splnění těchto požadavků by Vás připravilo o možnost přivýdělku a nic by Vám to nepřineslo. Také zvažte, protože zřejmě neberete podporu, ukončení evidence a její obnovení po méně než jednom měsíci. V případě přestávky kratší než jeden měsíc není třeba ani doplácet zdravotní pojištění.

Re: Odchod z evidence?

(Vilém G., 25. 8. 2010 22:39)

Dobrý den, paní Martino,
můžete ukončit evidenci na vlastní žádost bez uvedení jakéhokoli důvodu (pokud s Vámi není již vedeno řízení o sankčním vyřazení) a později se budete moci kdykoli zaregistrovat znovu, aniž ztratíte jakékoli nároky na další podporu apod. jen kvůli ukončení evidence.

Stačí poslat ÚP sdělení, že požadujete ukončení evidence, nebo tam můžete dojít a žádost sepsat do zápisu o jednání. Pro případ osobního jednání nedoporučuji připustit zbytečné diskuse nebo se snažit cokoli jim objasňovat.