Jdi na obsah Jdi na menu
 

Výše a délka podpor v nezaměstnanosti a rodičovského příspěvku v zemích OECD

28. 8. 2013

Zde si můžete přečíst, jaká jsou kritéria poskytování podpor v nezaměstnanosti v zemích OECD

http://www.finance.cz/zpravy/finance/213990-podpora-v-nezamestnanosti-neni-samozrejmosti/

Článek je staršího data, od té doby došlo ke změně zákonů, a to hlavně v České republice. V článku je ale zajímavá a přehledná tabulka. V ČR má od roku 2012 nárok na podporu v nezaměstnanosti ten, kdo v posledních 2 letech odpracuje alespoň 12 měsíců.

Zatímco v pomoci nezaměstnaným je ČR téměř na posledním místě, tak v oblasti rodičovských dávek jednoznačně vede. V ČR je jedna z mála zemí, kde trvá rodičovská dovolená 4 roky a rovněž rodičovský příspěvek je velmi vysoký. Porovnat to můžete zde:

http://www.finance.cz/zpravy/finance/232979-eu-kde-je-rodicovska-dovolena-nejdelsi-a-nejvyssi-/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: ČR v oblasti rodičovských dávek jednoznačně vede.

(Jana, 29. 8. 2013 8:32)

Je pravda, že sociální systémy jednotlivých zemí se posuzují dost obtížně. Ale kromě rodičovského příspěvku ve výši 220 000,- Kč, které si mohou české ženy vybrat během 2 leté, 3 leté či 4 leté varianty, dostávají ženy ještě peněžitou pomoc v mateřství během tzv. mateřské dovolené. Mateřská dovolená předchází rodičovské dovolené, trvá 28 týdnů (tedy zhruba 7 měsíců) a během této dovolené dostávají ženy peněžitou pomoc v mateřství, která se odvíjí od výše její mzdy a je brána jako nemocenská dávka.
Každý stát může v sociální oblasti poskytovat jen to, nač má a rozdělování financí z veřejných zdrojů by mělo být spravedlivé a mělo by být předmětem racionální společenské diskuse. Hlavně stát musí vyplácet ty dávky, na které se občané platí veřejné sociální pojištění (důchody, nemocenské a dávky nezaměstnaným).