Jdi na obsah Jdi na menu
 

Veřejná služba pro nezaměstnané na dávkách?

3. 10. 2013

Některé politické strany usilují o znovuobnovení veřejné služby. O jejich postoji k nuceným pracím se můžete leccos dozvědět z následujícho článku:

http://www.novinky.cz/domaci/315009-verejna-sluzba-pro-nezamestnane-na-davkach-pravice-ano-i-levice-jsou-pro.html

Z článku citujeme:

Veřejnou službu Ústavní soud před časem přirovnal k nucené práci a zrušil ji, nicméně některým stranám pořád nedá spát. Aby byla výplata dávek podmíněna prací, žádají obnovit v různých formách představitelé pravice, babišovci i zemanovci. Tentokrát za peníze, dříve byla služba bez výplaty.

 Zastánci veřejné služby ji hájili slovy, že díky ní nezaměstnaní nepřijdou o pracovní návyky. Oponenti ale argumentovali tím, proč by si měl někdo odpracovávat nárok na dávky, když do sociálního systému řádně přispíval placením sociálního pojištění.
Před volbami se však veřejná služba vrací do hry. Jako vábničku ve svém programu ji představuje například ODS. „Musíme lidi vychovávat, že když po státu něco chtějí, je třeba, aby státu také něco odevzdali,“ řekla Právu expertka na sociální problematiku ODS Lenka Kohoutová.
Pokud by chtěli pobírat všechny sociální dávky, museli by podle ODS odvést až 80 hodin veřejné služby měsíčně. Jinak by dostali jen existenční minimum, které dnes činí 2200 korun. Pracovní dobu by si mohli sami rozvrhnout, aby si mohli zajistit čas na hledání práce.
Mělo by se také jednat o „důstojnou“ práci, do níž Kohoutová řadí třeba i úklid.
Koncept podobný tomu z dílny ODS už před časem přijala TOP 09, hlavním rozdílem ale je, že na veřejnou službu mohli být posláni nezaměstnaní už po dvou měsících v evidenci úřadů práce. Strana se svého nápadu nevzdává. Její místopředseda Pavol Lukša tvrdí, že v Moravskoslezském kraji, kde je vysoká nezaměstnanost, měla veřejná služba úspěch.
Veřejné službě se nebrání ani hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. Podle garantky jejich sociálního programu Jany Hanzlíkové je nejdůležitější, aby byl lépe nastaven kontrolní systém, v jehož rámci by se měly posuzovat potřeby rodin, nikoli jen kompenzovat hledání zaměstnání
Levice se shoduje, že veřejná služba, jak byla chápána dosud, by už fungovat neměla. Ale snad jen v programu SPOZ stojí formulace, která nasvědčuje tomu, že by práci podmiňující výplatu dávek zavedla.
„Navrhneme vázat výplatu sociálních dávek na pracovní začlenění příjemců těchto dávek, například formou veřejně prospěšných prací,“ stojí v programu.
„Pokud bude výkon určité části veřejně prospěšných prací zabezpečen občany, kteří potřebují dávky, nebudeme přece platit za tu danou práci dvakrát. Předpokládáme, že finance plánované na ‚mzdy‘ za veřejně prospěšné práce umožní realizovat větší objem práce. Jedná se o veřejné zdroje, a je tedy logické, že společnost právem očekává určitou protihodnotu, například ve formě výkonu veřejně prospěšných prací,“ sdělil Právu ministr práce a lídr SPOZ ve středních Čechách František Koníček
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář