Jdi na obsah Jdi na menu
 

Výzva k ukončení účasti na veřejné službě

30. 10. 2012

 

Dobrý den,
 
      rádi bychom vás stručně informovali o problematice tzv.veřejné služby, kterou jsou nuceni vykonávat nezaměstnaní občané registrovaní na úřadu práce. Od roku 2012 vstoupila v platnost novela zákona o zaměstnanosti, dle které musí nezaměstnaní evidovaní déle jak dva měsíce na úřadu práce zadarmo odpracovat až 20 hodin týdně v rámci veřejné služby. Za práci nenáleží nezaměstnanému mzda ani zvýšení podpory či dávky v hmotné nouzi. K práci zadarmo jsou nezaměstnaní úřadem práce nuceni. Pokud občan odmítne nastoupit na veřejnou službu, zahájí s ním úřad práce správní řízení a vyřadí ho z evidence. Tím nezaměstnaný přichází minimálně na půl roku o veškeré dávky od státu a musí si sám hradit zdravotní pojištění.
     Ztráta zaměstnání je velmi tíživá sociální událost. Lidé přicházejí o práci bez vlastního zavinění a nemohou za to, že je nedostatek volných pracovních příležitostí. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru dvanáct uchazečů. Přitom občané potřebují nejen práci, ale pochopitelně také spravedlivou odměnu za ní, aby uživili sebe i svoji rodinu 
      Veřejná služba porušuje hned několik lidskoprávních ustanovení a svým charakterem odpovídá nucené práci, neboť nezaměstnaní jsou pod hrozbou odejmutí dávek přinuceni pracovat zadarmo a jsou zneužíváni jako bezplatná pracovní síla.
      Vzhledem k výše uvedenému Vás Vyzýváme, abyste se od veřejné služby distancovali a ukončili v tomto směru spolupráci s pracovním úřadem, který vám nezaměstnané dodává.
 
      
     S pozdravem