Jdi na obsah Jdi na menu
 

Země jako z pohádky

15. 12. 2010

Jeden vtip praví, že optimista si myslí, že žijeme v nejlepším možném světě. Pesimista se obává, že je to pravda. Šířící nespokojenost vyrábí zástup takovýchto „pesimistů“. Lidí, kteří jsou nespokojeni, ale přesto nevidí jinou možnost, jak by společnost mohla fungovat. Po pádu východního bloku se vytvořila představa, že současný systém je jediný možný a jakékoliv zkrocení Trhu vede k úpadku a útisku.

Proto je potřeba nabídnout lidem alternativu. Každá nová navržená cesta má punc neuskutečnitelnosti. „To nebude fungovat.“ Ale existuji příklady zemí, které fungují mnohem lépe než Česká republika. Nemusíme jít nikterak daleko. Můžeme zůstat v Evropě, dokonce v Evropské unii. Přesto její popis bude znít našim uším jako pohádka.
Určitě je. Za devatero horami a devatero řekami (plus mínus) je království. Skutečně. Mají tam krále, královnu, prince a dvě princezny. K tomu skoro tolik obyvatel, kolik má Česká republika. Jak je to v tomto království s prací a nezaměstnanosti, která nás tak zajímá?

Pokud budete zaměstnání, tak dostanete za svoji práci  minimálně 50 % průměrné mzdy. Pokud by jste náhodou onemocněli, tak nemusíte nemoci přecházet v hrůze, že nebudete mít z čeho žít, či splácet dluhy. Nemocenská činní 80 % mzdy. Stejně jako mateřská dovolená. Tu však většina zaměstnavatelů doplácí do 100%, po celé dva roky jejího trvání. Pokud jsou tyto informace už v tuto chvíli na vás moc, možná by nebylo na škodu uvažovat o dovolené. Minimálně máte nárok na 5 týdnů, ale počítejte s tím, že ji budete mít tolik, aby jste to v létě v práci na měsíc v kuse zapíchli. Vaši kolegové jsou na to zvyklí taky. Po tak tvrdé práci je třeba myslet i na odpočinek. Do důchodu můžete odejít v 61 letech. Mnozí lidé o pár let přetáhnout. Přeci jen, čeká vás určitý pokles životní úrovně, protože důchody jsou ve výší pouhých 80% předchozí mzdy. Pokud vás stihne nezaměstnanost, tak máte nárok po dobu jednoho roku na, jako obvykle, 80 % předchozí mzdy. V určitých případech (například starost o nedospělé děti), máte nárok dalšího půl roku na 70 % mzdy.

Už ani nemusím uvádět, že 85 % zaměstnanců je v odborech, aby každý pochopil že království se řítí vstříc záhubě. Po projedení blahobytu přijdou černokněžníci z MMF a bude je to bolet. Čísla jsou skutečně katastrofální Celkové zdanění HDP je 54 %, což je nejvíce v zemích OECD.  Na sociální výdaje padne 21 % HDP, což je také nejvíce. Vy výdajích na vědu je na druhém místě.

A teď pozor. Má HDP na hlavu o polovinu vyšší než ČR, je to třetí nejkonkurenceschopnější země, čtvrtá v používání nových technologií, Je na druhém místě v počtu Nobelových cen na hlavu. A když ještě řeknu, že v roce 2009 v žebříčky nejbohatších lidí světa časopisu Forbes skončil na pátém místě a nejbohatším Evropanem se stal zakladatel firmy Ikea Ingvar Kamprad, tak už snad ani nemusím uvádět, že celou tu dobu mluvím o Švédsku.

„No jo, Švédko. Jenže my nejsme Švédové. To by u nás nefungovalo,“ slýchávám námitky. Jenže kdo jsou dnešní Švédové? Švédové jsou potomci středověkých Vikingů, kteří svými nájezdy děsili celou Evropu. Začátkem novověku švédská vojska ovládla celý sever Evropy. Dodnes nám zůstala na Švédy vzpomínka v místních názvech, když za třicetileté války ovládali část našeho území. Dnes nás od moderního Švédska dělí mnohem méně, než několik staletí.

Tomáš

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář