Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kam s nimi?

Lidstvo trápí přebytek. Přebytek pracovních sil. A není to problém nový, když to alespoň vezmeme z evropského pohledu. První problém nastal ve 13. století, kdy se v zemědělství. zavedl trojpolní systém. Skokem se zvýšila produkce potravin o polovinu. Problém s přebytkem lidí vyřešil až příchod moru do Evropy. Ani ten však nedokázal obyvatelstvo dostatečně zredukovat, proto po přechodu černé smrti šlechta nechala likvidovat lidi, kteří před ním prchli, aby se nemohli znova usadit.

V 14.století začali vznikat první manufaktury, jenž zvyšovali produktivitu. V 16.století přišel boom manufaktur i do Anglie. Začalo se ve velkém vyrábět sukno. To mělo pro anglické zemědělce katastrofické následky. Angličtí šlechtici si spočítali, že se jim víc vyplatí na pozemcích chovat ovce, než pěstovat potraviny. Zemědělci, kteří na pozemcích hospodařili byli vyhnání. Nastalou situaci řešil zákon o potulce — člověk bez domova mohl být potrestán až smrtí.

V 19. století se plně projevila mechanizace práce. Příchod páry způsobil další skok v produktivitě práce. Tentokrát nenastala žádná hromadná redukce obyvatelstva, nepotřební lidé byli nechání napospas zimě a hladu. Jistě i tato nedůslednost pomohla tomu, že se povedlo vybojovat osmihodinovou pracovní dobu. Dva lidé tak mohli být zaměstnání na jeden původní 16-14 hodinový úvazek.

Zatím poslední změna nastala masivním rozšířením výpočetní techniky počátkem devadesátých let minulého století. Po nahrazení fyzické práce, začala být přebytečná i práce duševní. Je otázkou, jakým způsobem se s problém vypořádame tentokrát. Historie nám ukazuje minimálně dvě cesty řešení.

Tomáš

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář