Jdi na obsah Jdi na menu
 

Nucené práce s odstupem času

 Veřejná služba má první výsledky

07.05.2012
Třebíč - O tématu veřejné služby, tedy o podmínkách pro uchování nároku na podporu, dávky v hmotné nouzi, úhradu zdravotního pojištění státem a setrvání v evidenci nezaměstnaných jsme psali obšírně v čísle z 28. února letošního roku.

 
Zainteresovaní odborníci tehdy nešetřili skepsí a obavami, a tak jsme se rozhodli s odstupem času se na toto téma podívat ještě jednou. O rozhovor jsme požádali Aloise Krčála (Odbor komunálních služeb MU Třebíč).
Můžete, prosím, představit model veřejné služby v Třebíči?
Chceme prostřídat hned první rok co nejvíce osob. Nejdříve úřad vybere z uchazečů o zaměstnání evidovaných déle než jeden rok osoby, které pošle na zdravotní prohlídky. Následně jsou pozváni na školení BOZP a PO, které pořádá již náš odbor. Po proškolení se zařazují do pěti skupin. V každé skupině může být až 40 osob. Tyto skupiny střídáme po třech dnech. Nyní veřejnou službu využíváme na úklid hřbitovů, dětských hřišť, veřejných prostranství, což je vidět mimo jiné i na Karlově náměstí, na úklidu černých skládek, natírání mobiliáře a zábradlí. Ty kvalitně pracující bychom po dohodě postupně nabízeli našim příspěvkovým organizacím, např. na úklid školám, kulturnímu středisku nebo sportovním či jiným organizacím spravujícím majetek města apod. Po roce bychom rádi přešli na jiný systém. Nechodilo by se už ve směnách na tři dny, ale denně třeba 4 hodiny na každé dopoledne. Tím ztížíme případný paralelní výkon práce načerno.
 
Setkáváte se s prací načerno, příp. s vyhýbáním se veřejné službě?
Ano, bohužel je pořád dost zaměstnavatelů, co ušetří na tom, že zaměstnancům dají peníze na ruku a víc nic neřeší. Víme o lidech na dávkách, co pronajímají byty a auta, ale nemají je psané na sebe. Takoví se sem k nám na veřejnou službu nedostanou, resp. se jim vyplatí ji odmítnout. Zvláštní skupinou jsou ti, co si u obvoďáka zařídí papír „práce neschopen“, ale přitom sportují, řídí auto apod. Je to zneužití a my můžeme iniciovat třeba jen to, aby takoví lidé přišli o řidičák. Snad si potom rozmyslí, jestli jim ten řidičák přeci jen nestojí za pár hodin veřejné práce. Vadí mi také to, že v evidenci nezaměstnaných jsou i bývalí vojáci a policisté pobírající výsluhu, ale dosud jich k nám na veřejnou službu nebylo moc posláno. Pokud veřejnou službu odmítnou, měli by z evidence úplně vypadnout a to se všemi důsledky. Mám mezi nimi spoustu kamarádů, což mi neodpustí.
 
Vámi představená koncepce byla jediná možná, nebo jste zvažovali více variant?
Chybí nám část důležitých informací od úřadu práce. My dodnes ani přibližně nevíme, kolik lidí bude na veřejnou službu určeno. Kdybychom to věděli, mohli bychom zvolit případně jiný způsob jejich vystřídání a rozdělení do skupin. Pro zajímavost od března bylo na školení BOZP a PO pozváno 208 osob. Na VS nastoupilo už pouze 147 osob. Tento počet se neustále mění, např. včera (tj. ve čtvrtek) dvě osoby z řad veřejné služby během práce pily alkohol. Tato skutečnost se oznámí na úřad práce a u nás již pracovat nebudou. Postupem času se vytřídí ti, kteří pracovat skutečně chtějí, umí a získají naši důvěru v odpovědnost. Předpokládáme, že kaž-dé tři měsíce protočíme na VS cca 200?250 lidí.
 
Naznačujete, že s legislativou a kooperací úřadů není vše úplně v pořádku.
Systém by měl být operativnější. V březnu loňského roku jsme na řadu problémů upozorňovali s předstihem zástupce ministerstva. Vyšla pak novela zákona, na to jsme reagovali opět připomínkami z března, připomínkovali jsme to i v listopadu? a nic. Nerespektují zkušenosti zdola a mám pocit, že úředníci úřadů práce mají strach změny k lepšímu předat výše na kraje atd. Jako by změna k lepšímu měla být po zásluze potrestána. Zaměstnance úřadů práce obdivuji, komunikace s klienty je nezáviděníhodná. A kdyby došlo na slova ministra Drábka, že by tu veřejnou službu mohli zajistit i bez nás jako města, tak to bych je i litoval.
 
Jaké poznatky z dosavadní praxe považujete za nejpalčivější?
Zákon mluví jasně v situaci, když je někdo vybrán a nenastoupí bez řádného zdůvodnění na veřejnou službu, pak bude vyřazen z evidence úřadu práce se všemi důsledky. Je to však běh na dlouhou trať. Jedni jsou na tom tak dobře, že se bez podpory a dávek obejdou a stát tu skutečně ušetří. Jak se o sebe postarají ti skutečně sociálně slabí a práce se štítící, nevím. Horší po stránce řešení je to ale u těch, kteří sice nastoupí, ale nepracují tak, jak by měli. Městský úřad o tom na konci pracovní směny informuje úřad práce a ten by měl co nejdříve zareagovat. Problém je v tom, že si někteří nevyzvedávají poštu.
 
Pokud někdo veřejnou službu odmítá, jak to zdůvodňuje?
Slyšel jsem názory, že to je pod úroveň jeho vzdělání, že si bude stěžovat u ombudsmana, ale podle mě to není na místě. Určitá oprávněnost je ve stížnosti, že veřejná služba není nabízena ve všech městech a obcích. Někde musí nezaměstnaní pracovat, jinde ne. Někdy lidé říkají: My vlastně nic za práci nedostáváme. Já jim oponuji tím, že dostávají zaplacené pojištění atd. Máme tu i vysokoškoláky, ale to mluvíme o jednotlivcích. Práce administrativního rázu pro ně máme málo. Navíc do toho vstupuje ochrana osobních údajů. S obavou sleduji města, která veřejnou službou zajišťují dohled na přechodech pro chodce, a ptám se: Kdo za to bude mít odpovědnost, když se něco stane?
 
Pracovníci veřejné služby vykonávají práci, kterou pro města zčásti obstarávaly i firmy. Nepovede to nechtěně k tomu, že firmy přijdou o zakázky a budou propouštět?
Ano, máme signály od těch firem, že kvůli tomu mají méně práce. Někteří jejich pracovníci kvůli tomu časem přijdou o místo.
 
Jak se díváte na možné riziko nárůstu kriminality?
Přiznávám, měl jsem strach, že se brzo setkáme s kriminalitou těch, kteří práci nepřijmou a o finanční pomoc státu přijdou. Jenže při tempu úřadů práce k tomu dojde patrně později. Zatím mají lidé i nějaké minimální úspory. Do toho přijdou i odvolání proti vyřazení, takže se vše opravdu zpozdí. Obavy jsou opodstatněné, nejde o šíření paniky. Vše ukáže čas a rychlost úřadů práce při vyřazování osob z jejich evidence.
Autor: Viktor Velek
zdroj
http://www.horacke-noviny.com/zprava-verejna-sluzba-ma-prvni-vysledky-2256.htm
 

Co k tomu dodat? Snad jen to, že Ústavní soud v listopadu 2012 konstatoval, že výkonem veřejné služby došlo k porušení zákazu nucených prací, k porušení práva na spravedlivou odměnu za práci, k porušení práva na hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti, k porušení práva na lidskou důstojnost a k porušení práva na svobodnou volbu povolání.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář