Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zhodnocení činnosti ministryně práce a sociálních věcí M. Marksové (ČSSD)

19. 10. 2017

Zhodnocení činnosti ministryně práce a sociálních věcí M. Marksové (ČSSD)

ASN vnímá činnost ministryně práce a sociálních věcí M. Marksové velmi negativně. Působení M. Marksové na MPSV nese tyto patologické jevy:

1. vzývání kultu dítěte a kultu porodnosti

Ministryně práce M. Marksová je vášnivou vyznavačkou kultu dítěte a kultu porodnosti. Téměř všechny zákony, které předložilo MPSV za jejího působení, jsou zákony, které jsou zaměřeny na děti nebo na občany s dětmi, hlavně těch s malými dětmi. Sociální problémy dospělého občana, který platí sociální pojištění jakoby pro ni neměly hodnotu, pokud tento občan nemá děti.

2. prvky sociálního fašismu

Během svého 4 letého působení ve funkci se M. Marksová zaměřila na určité sociální skupiny, v jejichž prospěch tvořila zákony. Jedná se hlavně o děti, rodiny s dětmi, senioři, zdravotně postižení. Jiné sociální skupiny se M. Marksové nelíbily a proto se rozhodla, že bude ignorovat jejich oprávněné finanční nároky, jejich práva, bude je diskriminovat a přehlížet. K těmto neoblíbených sociálním skupinám patřili nezaměstnaní, sociálně slabí občané a bezdětní. Taková politika má výrazné prvky sociálního fašismu.

M. Marksová pro nezaměstnané a sociálně slabé nejen že neudělala vůbec nic, ale předložila do parlamentu zákony, které nezaměstnaným a sociálně slabým občanům škodí. Jedná se hlavně o novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která snižuje výši doplatku na bydlení na 80 % skutečných nákladů na bydlení. Dalším zákonem je zákon o zaměstnanosti, který od 2. poloviny roku 2017 zakazuje nezaměstnaným pracovai na základě dohody o provedení práce. Za působení M. Marksové byla znovuobnoveny nucené práce (tzv. veřejná služba).  M. Marksová tento zákon nepředložila, ale neudělala nic proto, aby veřejná služba byla zrušena. Když bylo jasné, že novela zákona o veřejné službě bude zřejmě schválena, předložila Marksová vlastní návrh – jakési nucené práce s lidskou tváří.

Dle názoru ASN byla M. Marksová velice špatnou ministryní. Rozhodně nedoporučujeme volit M. Marksovou do poslanecké sněmovny v nadcházejících parlamentních volbách.