Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tisková zpráva ASN k tragédii v Uherském Brodě

4. 3. 2015

Tisková zpráva

       Akční spolek nezaměstnaných vydává tiskovou zprávu k tragédii, ke které došlo 24. 2. 2015 v Uherském Brodě, kdy 63 nezaměstnaný Zdeněk K. zastřelil v místní restauraci 8 obědvajících lidí a poté obrátil zbraň proti sobě.  Co vedlo p. Zdeňka k takovému činu, nevíme, ale z dostupných informací vyplývá, že jeho život plynul normálně do té doby než ve svých 53 letech ztratil práci, která pro něho  hodně znamenala. Nezaměstnaný byl deset let a na úřadu práce skončila i jeho manželka, které byl posléze přiznán invalidní důchod.

      Vyjadřujeme lítost nad zmařenými lidskými životy a současně vyjadřujeme obavu, že se podobné situace mohou opakovat, když společnost a politická garnitura nezmění svůj postoj k nezaměstnanosti. V civilizovaných státech jsou nezaměstnaní považováni za oběti systému, neboť pracovních míst je málo a na všechny se nedostane. Proto se tyto státy snaží zmírňovat dopady nezaměstnanosti nejen dlouhodobým vyplácením dostatečně vysokých podpor, ale také např. poskytováním slev na dopravu či na návštěvu kulturních zařízení.

      V ČR jsou problémy nezaměstnaných lidí v lepším případě přehlíženy či bagatelizovány, v horším případě je jim vytýkáno, že za svoji nezaměstnanost si mohou sami, protože jsou líní nebo neschopní. V oblasti finančního zabezpečení nezaměstnaných občanů patří ČR k nejhorším státům EU, žádné slevy tito občané nemají a stále častěji dochází k rozšiřování obchodu s chudobou, který se projevuje různými formami (např. veřejná služba, poskytování sociálních poukázek či levných potravin místo peněz a mnohé jiné).

       Podobných tragédií, kdy si nezaměstnaný sáhne na život nebo ještě předtím zbaví života někoho jiného, by mohlo být určitě méně, kdyby společnost místo přilévání oleje do ohně mírnila dopady nezaměstnanosti. Vyzýváme proto politiky a širokou veřejnost k dodržování základních lidských práv nezaměstnaných lidí, k přehodnocení postojů a ke změně legislativy tak, aby se s nezaměstnanými zacházelo stejně důstojně jako s jinými sociálními skupinami.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Souhlas

(Kossuth, 10. 3. 2015 15:50)

Souhlas