Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jan Hnízdil - Brod už je blízko

10. 3. 2015

Zaujal nás článek Jana Hnízdila s názvem Brod už je blízko, Článek, který reaguje na tragickou událost v Uherském Brodě, si můžete přečíst zde

http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=24806

Z článku citujeme:

„Hranice snesitelného a vratného se posouvá…..

Sebevražední atentátníci v Iráku, Sýrii, Afganistánu. Daleko. Tisíce mrtvých na Ukrajině. Daleko. Stovky imigrantů, vylovených z moře italskou pobřežní stráží. Daleko. Masakr v Paříži a Bruselu. Pořád daleko.

Osm zastřelených v Uherském Brodě už se nás týká. Mohli jsme to být my. ….

Pro stále větší počet lidí představuje život ve společnosti, založené na individualizmu, dravosti a nikdy nekončící spotřebě, tlak, kterému jen těžko vzdorují. Nezaměstnanost, existenční nejistota a sociální izolace jsou masivními stresory, jejichž bezprostředním důsledkem mohou být dva protichůdné stavy: deprese a úzkost nebo nepřátelství a agresivita. Vystresovaný člověk prožívá zátěžovou situaci sobě na úkor, vykazuje známky psychické lability a ve vypjatých situacích může reagovat zkratkovitě: vraždou, sebevraždou, asociálním nebo antisociálním chováním. Většinová společnost takového člověka považuje za šíleného. Láme si hlavu nad příčinami jeho děsivého činu. Šílená je přitom sama většinová společnost, která ho svým chováním zahnala do kouta.

Lze se obávat, že tragédie v Uherském Brodě není zdaleka poslední.Procházíme zásadní společenskou změnou. Její kořeny tkví v iluzi nekonečného ekonomického růstu. Na omezeném prostoru planety Země už není možný. Už není ani z čeho, ani kam růst. Tato skutečnost vyvolává globální nejistotu a napětí. Obrat je nevyhnutelný. Je jen na nás, zda proběhne vědomě a pokojně nebo živelně a násilně. Zda se necháme strhnout k vnější agresi, nebo zda budeme řešení hledat především v sobě, převezmeme zodpovědnost za svůj život, zdraví, mezilidské vztahy, společnost, životní prostředí.

 „Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na něj dívají, aniž by něco udělali“, napsal kdysi Albert Einstein. Je nejvyšší čas si jeho slova připomenout. Brod už je hodně blízko.“

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sohlasím

(Kossuth, 10. 3. 2015 15:51)

Nelze než souhlasit, vidím to stejně.