Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dopis pro ministryni práce M. Tominovou

27. 3. 2015

Dobrý den paní ministryně Marksová - Tominová

 

Za ASN Vám přeposílám prohlášení k tragické události v Uherském Brodě z 24.2.15.

Vím, že u tohoto člověka se nakupilo více faktorů (posměch a nepochopení okolí, odcizení se společnosti, příbuzných, dlouhodobá nezaměstnanost).

Domnívám se ale také, že k této události možná nemuselo dojít, pokud by jste Vy (tím samozřejmě nemyslím, že za tuto tragédii můžete Vy osobně) a Vaše ministerstvo prezentovaly veřejnosti více názor, že soc. slabým skupinám kterými jsou krom svobodných matek a důchodců také tělesně postižení a nezaměstnaní, je v případě potřeby pomáhat a nikoliv je odsouvat na okraj společnosti jako nepotřebné a nutné zlo, které zbytečně zatěžuje peněženky pracujících.

 

Myslím, že takovým příkladem, kdy jste veřejnosti dala najevo, že nezaměstnaní jsou přítěží pro peněženky pracujících je ten, když jste odmítla navýšení životního minima, zatímco pro zvedání platů již tak bohatých poslanců a senátorů, vč. dorovnávání platů soudcům, je ve státní kase peněz dost. Přitom jako spravedlivá ministryně MPSV jste mohla použít jednoduchý příměr: Nezvedli jsme těm nejpotřebnějším, nezvednem tedy ani těm na opačné straně stupnice. Vím, že rozhodování o navyšování platů poslanců, senátorů a dorovnávání platů soudcům se nerozhodovalo na MPSV, ale v parlamentu. Od Vás jsem však nezaregi stroval žádnou aktivitu v tomto směru. Zřejmě tedy i Vy jste pocítila nutnost zvýšení svého asi na dnešní dobu malého příjmu.

 

Tím se také ptám, kde je solidarita politiků se všemi soc. slabými. Bylo by dobré si uvědomit, že většina nezaměstnaných nepřišla o práci vlastní vinou, ale je to důsledek práce vás politiků a to od převratu v r. 89.

 

Myslím si, že Vaše tvrzení o zmrazení dávek životního minima má být motivací k hledání práce není nic jiného, než arogance moci. Vaše tvrzení by se dalo použít, kdyby nabídka prac. míst převyšovala poptávku. Ne však v případě, kdy je tomu naopak a cca na jedno pracovní místo připadá deset uchazečů.

 

Všeobecným názorem je, že pracovat je normální. Proč tedy neprosazujete povinnost pracovat jako tomu bylo v minulém režimu? Mohly by se tím pádem zrušit ÚP a přibyly by daně od 600 000 nezaměstnaných do rozpočtu. Listina práv a svobod totiž nezaručuje jen svobodu rozhodování, ale také právo na práci, které ale náš současný demokratický režim velké části obyvatelstva odpírá. Myslím si, že jako levicová ministryně by jste měla prosazovat myšlenku "Raději méně, ale pro všechny, než hodně, ale jen pro někoho"a nejen tiše tolerovat zájem zaměstnavatelů, jímž je bezesporu co největší zisk s co nejmenším počtem zaměstananců. Tím pak doch&aacut e;zí k tomu, že zatímco ti zaměstaní jsou leckdy velice přetěžováni, tak pro ostatní kvůli jejich nenasytnosti po zisku není místo. Jak je možné, že patříme podle údaje z r. 2010 k zemím s nejhustší sítí pracovních agentur na světě? Česko, ráj pracovních agentur - E15.cz / euro

 

Jak je možné, že jako levicová ministryně souhlasíte s tím, aby nezaměstnaní pracovali za stravenky a nikoliv za běžnou mzdu, která je pro dotyčnou práci stanovena. To je podle mého silně diskriminační a nedůstojné levicového politika. Takový názor bych čekal spíše od politika na pravé straně politického spektra.

 

Podle mého názoru je u nás nastaven v současné době i špatný pracovní systém což svědčí o tom, koho ve skutečnosti MPSV skrytě podporuje. Spousta nezaměstnaných je nucena z nedostatku práce odcházet do předčasného důchodu, aby po dosažení věku na starobní důchod znovu do práce nastupovali kvůli nízkému důchodu. Tím však zabírají práci těm, kteří jsou v činném věku a práci nutně potřebují. A jak je všeobecně známo, je pro zaměstnavatele u nás výhodnější zaměstnávat důchodce, než pracovníka v činném věku. Už téměř každý druhý penzi sta pracuje - Prace.cz

 

Mě bude letos 58 let a v souč. době jsem v evidenci ÚP v TP. Kdysi bývaly nezaměstnaným vydávány doporučenky, se kterými měli nezaměstnaní povinnost dostavit se ke konkrétnímu zaměstnavateli, který na ÚP nabídl pracovní místo. A ten pak musel tomuto člověku potvrdit přijetí, či odmítnutí do pracovního poměru. Proč byl tento systém zrušen?

 

Paní ministryně, je nad slunce jasné, že technický pokrok na dlouhé míle předběhl pokrok sociální. A důsledkem technického pokroku bude nezaměstnaných přibývat, nikoliv ubývat. Máte jako ministryně MPSV a levicová politička nějakou vizi jak tyto dva směry srovnat? Či aby se tento propastný rozdíl v dohledné době alespoň trochu snížil nebo postupně snižoval?

 

Je smutné, že spousta těch, kteří věřili v r. 89 v lepší zítřky a podporovali změnu režimu, bude dnes žít na hranici chudoby či budou nuceni odcházet do předčasného, velice sníženého důchodu díky nezodpovědné politice našich mocných od té doby. A kolik by jich asi tenkrát stálo na náměstích a nadšeně zvonilo klíči, kdyby věděli, že se dočkají doby, kdy politici zabezpečí hlavně sebe Sněmovní náhrady: Na kolik vás přišel váš poslanec? - Aktuálně.cz , zavedou kapitalismus toho nejhrubšího zrna a řadové občany za patřičného nezájmu předhodí napospas tzv. tržní ekonomice?

 

Přeji hezký den a klidné spaní paní levicová ministryně Marksová -Tominová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dodatek

(Anonym, 30. 3. 2015 17:29)

Autor situaci reálně a pravdivě vystihl.